A mozgatás során a fogak állapota még nem stabil. Megfelelő stabilitást a fogmozgatás befejezése után kb. fél évvel tudunk elérni a rögzített készülékkel, illetve az ez után alkalmazandó retenciós (kivehető) készülékkel.
A fogszabályozó kezelés megkezdésével a csontban átépülési folyamatok indulnak meg. (remodeling) Az optimális eredmény eléréséhez, majd megtartásához ezen folyamatoknak zavartalanul kell lejátszódniuk. A fogak körül kialakuló ínygyulladás (nem megfelelő szájhigiéné miatt jön létre), vagy súlyosabb esetben fogágygyulladás, az átépülési folyamatot megzavarja, súlyosabb esetben lehetetlenné teszi, aminek következtében csak a csont lebomlása történik és a fogak a készülék eltávolítása után kieshetnek.
Fogszabályozó kezelés aktív ínygyulladás, vagy aktív fogágybetegség esetén ellenjavallt!
Sok szempont szerint csoportosíthatók. A legegyszerűbb, ha kiválasztunk egy szempontot, és úgy csoportosítunk, pl.: - vannak rögzített készülékek és vannak kivehető készülékek.
Rögzített készüléknek hívjuk, mely készüléket a páciens állandóan visel és a készülék rögzítését és eltávolítását az orvos végzi. Pl.: Multibond készülékek, Tágítók, Szájpadlás-ívek, Linguál-ívek, stb.
Kivehető készüléknek nevezzük azokat a készülékeket, melyet a páciens maga helyez be, majd távolít el a szájából. Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb kivehető készülék NEM éjszakai készülék, ugyanis optimális hordási idejük napi 14-16 óra, vagy több, tehát nappali időszakban is viselnie kell a páciensnek. Pl.: Lemezek, Funkciós készülékek, Extraorális készülékek, Láthatatlan fogszabályozó, Harapásemelők, csikorgatás gátlók, stb.
Minden egyes fogszabályozó kezelés tervezésénél a páciens pontos leírást és tájékoztatást kap az alkalmazható készülékekről és azok viselésének szabályairól, mely mindig egyénre szabott, hiszen mind különbözőek vagyunk, és különbözőségünk mértéke lehet kicsi, közepes vagy nagy.
A fogszabályozásról, mint szakterületről röviden elmondható, hogy alapvető célja elsősorban megelőző, azaz preventív, másodsorban kuratív: funkcionálisan és esztétikailag minél tökéletesebb fogazati állapot elérése.
Ezen a területeten nagy hangsúlyt kap a páciens által tanúsított közreműködés, mely hiányában a kezelés sikertelenül végződhet. A Páciensnek tisztáznia kell céljait az Orvos felé, együtt kiválasztani a legmegfelelőbb kezelési módot, majd közös munkával elérni a célt.
Esztétikai probléma: fogszabályozó kezelést indokol a torlódott, vagy éppen réses fogazat. A torlódott fogazatról tudni kell, hogy tisztítása nehéz, vagy esetleg nem megvalósítható, minek következtében a fogszuvasodási hajlam jelentősen nő. Réses fogazat esetén bizonyos erők hatására a fogak elmozdulása következhet be nem kívánt irányba.
Funkciós probléma: Nem megfelelő okklúzió és artikuláció hosszú távon izom, és izületi panaszokat okozhat, illetve nehezített légzést, horkolást, kialvatlanságot.
Többet szeretne megtudni a láthatatlan fogszabályozásról, szeretné tudni, hogy az Ön számára megfelelő lehet-e ez a kezelés?
Jelentkezzen be hozzánk láthatatlan fogszabályozás konzultációra online, vagy telefonon: +36 70 90 70 90 4
Kérdése van? Időpontot szeretne egyeztetni? Kérjen visszahívást most, munkatársunk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot!
Csatlakozzon hozzánk és használja ki zártkörű ajánlatainkat!
Ha nem szeretne lemaradni a mySmile Orvosi Centrum nagyvonalú kedvezményeiről, adja meg nevét és e-mail címét, hogy havonta egyszer exkluzív ajánlatokat küldhessünk Önnek e-mailben.
Cookie kezelés